Často kladené otázky

A. CESTOVNÉ PORIADKY

AKO SI VYHĽADÁM SPOJE, TRASY?

Zadajte do vyhľadávacieho riadku Štart názov zastávky odkiaľ cestujete alebo použite vašu aktuálnu polohu pomocou povoleného GPS. Následne zadajte cieľovú zastávku a aplikácia vám vyhľadá najlepšie spoje alebo trasy. Pre rýchlejšie vyhľadávanie môžete použiť filter na typ dopravy (bus, vlak, MHD) alebo vybrať mesto MHD.

NEVIEM NÁJSŤ SPOJ, KTORÝ URČITE PREMÁVA

Skontrolujte si aký máte zapnutý filter. Všetky spoje, odchody na webe a v aplikácii Ubian sú vyhľadávané na základe dát dodaných od dopravcov. Dopravca zodpovedá za správnosť dát cestovných poriadkov. Dáta na dennej báze aktualizujeme. Ak spoj stále nie je možné vyhľadať, kontaktujte nás prosím na info@ubian.sk a my overíme spoj s dopravcom.

ČO AK NEPOZNÁM NÁZOV ZASTÁVKY?

Pomocou aplikácie môžete vyhľadávať aj konkrétne adresy. Stačí, ak zadáte do vyhľadávacieho riadku adresu v čo najpresnejšom tvare. Miesto, kam sa chcete dostať si môžete vybrať aj priamo na mape, a to buď krátkym klikom na vybrané miesto na mape a kliknutím „Navigovať“ alebo vybraním cieľovej zastávky na mape, klikom na ikonku zastávky zobraziť jej detail a vybrať si „Naviguj ma sem“. V prípade výberu konkrétneho spojenia, môžete použiť Navigovať na navigáciu k východiskovej zástavke z detailu spojenia. Zobrazenie zastávok na mape alebo výber cieľa z mapy je možné využiť len pri pripojení na internet.

APLIKÁCIA MI NEZOBRAZUJE MAPY, ČO MÁM ROBIŤ?

V prípade, že aplikácia nezobrazuje mapové podklady, skontrolujte vaše pripojenie k internetu (WiFi alebo mobilné dáta). Ak máte internet k dispozícii a aplikácia stále nezobrazuje mapy, skúste prepnúť medzi mapovým a textovým zobrazením.

ČO ZNAMENÁ ONLINE POLOHA VOZIDIEL NA MAPE?

V prípade, ak nám dopravca poskytuje online dáta o polohe jeho vozidiel na mape, zobrazujeme ich polohu na mape a odhadované meškanie pri konkrétnom spoji. Tieto dáta sú poskytované a garantované dopravcami.

B. REGISTRÁCIA KARTY A ESHOP

AKO ZISTÍM ZOSTATOK NA KARTE ALEBO PLATNOSŤ PCL

Registrujte si svoju dopravnú kartu v aplikácii UBIAN cez Dobiť kredit alebo Kúpiť PCL alebo Môj Ubian / Správa kariet a budete mať denne k dispozícii prehľad o stave kreditu na dopravnej peňaženke alebo platnosti predplatného cestovného lístka (PCL alebo časového lístka) vo svojom mobile. Registrácia karty prináša aj pohodlie pri nabíjaní kreditu alebo kúpy PCL, pretože kartu máte uloženú v aplikácii a nemusíte vždy pri nákupe opisovať SNR číslo. Pri uvedení zostatku kreditu je dôležité čítať aj k akému dátumu je zostatok na karte aktualizovaný.

AKÉ PRODUKTY MÔŽEM NAKÚPIŤ V ESHOPE?

Cestujúci môže nakupovať v eshope produkty na elektronickú peňaženku dopravnej karty:
• Dobiť kredit na dopravnú kartu
• Kúpiť si predplatný cestovný lístok (PCL alebo časový lístok)
pričom podmienkou je, aby vydavateľom dopravnej karty bol tu uvedený dopravca a dopravca podporoval nákup produktov cez eshop.
Dopravná karta: V eshope môžu nakupovať cestujúci, ktorý je držiteľ bezkontaktnej čipovej karty (dopravnej karty). Zoznam dopravcov, ktorí podporujú eshop pre svoju dopravnú kartu:
• Dopravný podnik mesta Bratislava: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre IDS BK (tzv. električenku)
• Dopravný podnik mesta Prešov: kúpite si PCL pre MHD Prešov
• Slovak Lines: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre IDS BK (tzv. električenku
• SAD Žilina: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre MHD Martin
• SAD Trenčín: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre MHD Trenčín
• SAD Prievidza: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre MHD Handlová
• SAD Dunajská Streda: dobijete si kredit
• MDS Považská Bystrica: dobijete si kredit alebo kúpite PCL pre MHD Považská Bystrica
• eurobus: dobijete si kredit
• Arriva Michalovce: dobijete si kredit
• Dopravný podnik mesta Košice: kúpite si PCL pre MHD Košice priamo na stránke www.dpmk.sk

VLASTNÍM BRATISLAVSKÚ MESTSKÚ KARTU (BMK)

Eshop môže použiť aj držiteľ Bratislavskej mestskej karty, ak si u Dopravcu (Dopravný podnik mesta Bratislava) aktivoval dopravnú aplikáciu na svojej Bratislavskej mestskej karte. Držiteľ BMK si na BMK môže dobiť kredit alebo kúpiť PCL pre Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja (IDS BK).

VLASTNÍM PREUKAZ ŠTUDENTA ALEBO PREUKAZ ŽIAKA VYDANÝ ŠKOLOU

Preukazy študenta je vydávaný vysokou školou s vizuálom ISIC (alebo vizuálom vysokej školy). Preukazy žiaka sú vydávané základnou alebo strednou školou s vizuálom ISIC (alebo iným vizuálom školy). Držitelia Preukazu študenta / žiaka môžu nakupovať v eshope, ak majú na Preukaze aktivovanú dopravu horeuvedeného Dopravcu a zaplatený prolongačný poplatok za využívanie zliav v doprave pre daný školský rok.

JE MOŽNÉ DOBIŤ KREDIT, KÚPIŤ PCL NA KARTU U VŠETKÝCH DOPRAVCOV NA SLOVENSKU?

Nie. Ubian eShop je možné používať len u zapojených dopravcov: Dopravný podnik mesta Bratislava, Dopravný podnik mesta Prešov, Slovak Lines, SAD Žilina, SAD Trenčín, SAD Prievidza, SAD Dunajská Streda, MDS Považská Bystrica. Kúpiť PCL pre MHD Košice je možné na stránke Dopravného podniku mesta Košice. Tu neuvedení dopravcovia neumožňujú dobitie kreditu alebo kúpu PCL na dopravnú kartu cez eshop. Po registrácii svojej karty v eshope vám bude zobrazená informácia, či dopravca, ktorý vám vydal kartu, podporuje nákup cez eshop.

PLATBA PREBEHLA, ALE NA DOPRAVNEJ KARTE SA NENAVÝŠIL KREDIT / NEZAPÍSAL PCL

Skontrolujte si správu, ktorá vám bola zaslaná na zadanú e-mailovú adresu alebo v menu „Objednávky“ si odkontrolujte stav objednávky. Pri pretrvávaní problému nás kontaktujte mailom na info@ubian.sk. V správe uveďte SNR číslo karty, číslo objednávky, meno a priezvisko držiteľa karty.

JE MOŽNÉ STORNOVAŤ ZAKÚPENÉ PCL, DOBIŤ KREDIT?

Stornovanie PCL všeobecnými obchodnými podmienkami, ktoré sú dostupné v pätičke stránky Ubian.sk a v aplikácii v časti Môj Ubian a všeobecnými obchodnými podmienkami uverejnenými na stránkach dopravcov. Prípadne napíšte na mail info@ubian.sk, radi vás informujeme.

C. preukaz študenta a prolongácia zľavy

MÁM PREUKAZ ŠTUDENTA / PREUKAZ ŽIAKA

Ak vlastníte Preukaz študenta vysokej školy alebo Preukaz žiaka základnej alebo strednej školy, môžete si v aplikácii UBIAN v časti Môj Ubian jednoducho registrovať svoj preukaz. Budete mať v mobile aktuálne informácie o platnosti zľavy na dopravu. Rovnako jednoducho si môžete dobíjať kredit alebo kupovať PCL v eshope u dopravcov, ktorí umožňujú nákup v eshope (viď časť ESHOP).

MÔŽEM SI PROLONGOVAŤ ZĽAVU NA DOPRAVU CEZ APLIKÁCIU?

Áno, ak vlastníte Preukaz žiaka základnej alebo strednej školy, môžete si v aplikácii Môj Ubian po registrácii svojho preukazu jednoducho prolongovať zľavu na dopravu. Možnosť prolongácie nájdete v Môj Ubian v časti Preukaz študenta. Táto možnosť neplatí pre držiteľov Preukazu študenta vydaných vysokou školou.

D. sms lístok

AKO FUNGUJE SMS LÍSTOK PRE MHD A ŽELEZNICE

Kúpiť SMS lístok je služba, ktorá uľahčuje cestujúcemu zaslať správu na kúpu SMS lístka a to priamo výberom konkrétneho SMS lístka a odoslaním jedným klikom. Pri zapnutej lokalizácii sa vám zobrazí mesto, kde je možné cestovať so zakúpeným SMS lístkom. SMS lístok je odoslaný štandardne ako keby ste poslali SMS správu na dané číslo. Po odoslaní vám príde do správ spätná SMS so zakúpeným cestovný lístkom (nie do aplikácie). Pre zakúpenie SMS lístka na železniciach, si zvoľte vo výbere Vlaky.

POSLAL SOM SMS, ALE SMS LÍSTOK MI NEPRIŠIEL

Zodpovednosť za správne doručenie spätnej SMS s SMS lístkom je v plnej zodpovednosti dopravcu a mobilného operátora. Ak vám nebola doručená spätná SMS prosím kontaktujte svojho dopravcu.

E. ZĽAVY

AKÉ ZĽAVY PONÚKA UBIAN

UBIAN ponúka užívateľom možnosť pozrieť si aktuálne zľavové kupóny na nákup v takmer 2500 eshopoch. Sekciu Zľavy realizujeme s našim partnerom Balík Plus s.r.o. Po výbere zľavového kupónu ste presmerovaný na web www.vasekupony.sk, kde realizujete ďalšie kroky pre aktiváciu zľavového kupónu.