Darček k Európskemu týždňu mobility 2021: Virtuálna dopravná karta od UBIANU zadarmo!

Tak ako každý rok, tak aj tentokrát od 16. do 22. septembra 2021 prebieha Európsky týždeň mobility. V týchto dňoch sa samosprávy a dopravcovia sústredia na to, aby ľuďom priblížili výhody cestovania ekologickými spôsobmi dopravy. Môžeme sa tak tešiť na Deň bez áut a rôzne motivačné aktivity, ktoré by mali poukázať, prečo je lepšie presadnúť z auta napríklad na bicykel, do autobusu alebo na vlak.

Virtuálna dopravná karta ZADARMO

UBIAN od roku 2021 v spolupráci s vybranými dopravcami na Slovensku postupne zavádza unikátnu možnosť platby cestovného v doprave s Google Pay TM, prostredníctvom virtuálnej karty. Ak si v aplikácii UBIAN aktivujete virtuálnu dopravnú kartu, môžete za cestovné vo verejnej doprave platiť svojim mobilom a plastovú dopravnú kartu už viac nebudete potrebovať. Je to smart a ekologické riešenie, ktoré sme sa rozhodli pri príležitosti Európskeho týždňa mobility 2021 sprístupniť pre cestujúcich verejnou dopravou zadarmo! Akcia trvá do 31.10.2021.

Virtuálna dopravná karta je novinka v platbe cestovného vo verejnej doprave. Plne nahrádza plastovú dopravnú kartu ako aj platbu v hotovosti. Vďaka prepojeniu aplikácie UBIAN s Google Pay TM umožňuje platiť v autobuse pohodlne mobilom.

K aktuálnym dopravcom, u ktorých je možné vybaviť si novú virtuálnu dopravnú kartu a platiť ňou za cestovné v autobusoch (prejsť na zoznam dopravcov) zároveň pribúdajú 3 ďalší dopravcovia - SAD Prešov, Arriva Michalovce a Bus Karpaty. U ostatných dopravcov na východe Slovenska virtuálnu kartu síce zatiaľ nevybavíte, ale ak ste si ju zakúpili u iného dopravcu, môžete ňou platiť tiež v SAD Poprad (v prímestskej i mestskej doprave), SAD Humenné a v Eurobuse, ktorí platbu virtuálnou dopravnou kartou plne akceptujú.

Ako virtuálna dopravná karta funguje?

Cestujúci v autobuse pre vydanie cestovného lístka k čítačke kariet pri vodičovi  priloží namiesto plastovej karty svoj smartfón s uloženou aktívnou virtuálnou dopravnou kartou. Vďaka prepojeniu na Google Pay TM platba prebehne za pár sekúnd. Nie je potrebné na mobile spúšťať žiadnu aplikáciu. Telefón pri platbe virtuálnou kartou ani nemusí mať prístup k internetu alebo mobilným dátam. To prináša používateľovi jednoduchosť a komfort. Vo svojom telefóne zákazník okamžite vidí stav svojho konta a históriu transakcií.

Kúpa predplatného cestovného lístka alebo dobitie kreditu na cestovanie 

Prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty si môžu cestujúci u zapojených dopravcov jednoducho kúpiť predplatné časové lístky podľa platnej tarify. Rovnako si môžu na svoju virtuálnu dopravnú kartu dobiť kredit a pohodlne tak cestovať rovnako, ako s plastovou dopravnou kartou. 

Podmienky pre fungovanie virtuálnej dopravnej karty 

Pre aktiváciu virtuálnej dopravnej karty cestujúci potrebuje mobilný telefón s operačným systémom Android aspoň 5.1 a s funkciou NFC platieb. Potom stačí ak si nainštalujete aplikácie Google Pay TM a UBIAN. 

Ako si aktivovať novú virtuálnu dopravnú kartu? 

Ako prvý krok je potrebné registrovať sa v aplikácii UBIAN, prípadne prihlásiť sa, ak už cestujúci svoje konto má. Ďalej je potrebné postupovať podľa nasledujúcich krokov: 

1.    V obrazovke Karta cez ikonku „+“ si cestujúci zvolí možnosť “Nemám dopravnú kartu / Chcem platiť mobilom”.

2.    Vyplní formulár pre kúpu virtuálnej dopravnej karty a priloží dopravcom požadované doklady.

3.    Dobije si kredit na kartu alebo kúpi časový lístok.

4.    Zaplatí poplatok za aktiváciu virtuálnej karty. Karta je platná jeden rok, po uplynutí platnosti stačí platnosť predĺžiť. 

5.    Po zaplatení sa nová virtuálna dopravná karta automaticky uloží v Google Pay a cestujúci môže platiť vo verejnej doprave mobilom.

6.    Nová virtuálna karta je dostupná v Ubiane s ikonkou mobilu, kde si cestujúci môže dobíjať kredit, kupovať časové lístky pohodlne z mobilu.

Návod na kúpu novej virtuálnej karty vo videu:

Ako si preniesť existujúcu plastovú dopravnú kartu do mobilu? 

Ak cestujúci vlastní plastovú dopravnú kartu, môže si ju virtualizovať.

1.    Ak nemá dopravnú kartu pripojenú v Ubiane: v obrazovke “Karta” cez ikonku „+“ zvolí možnosť “Mám dopravnú kartu / Chcem platiť mobilom”. Zobrazí sa obrazovka “Virtualizácia karty”.

1B.    Ak dopravnú kartu má pripojenú k svojmu účtu v Ubiane: prejde na obrazovku svojej dopravnej karty a potvrdí možnosť “Aktivovať”.

2.    Priloží dopravnú kartu k svojmu mobilu pre načítanie sériového čísla svojej karty (SNR). Ak načítanie z karty neprebehlo, sériové číslo karty môže zadať aj manuálne.

3.    Zadá svoj dátum narodenia na overenie, že je držiteľom tejto karty. Po overení karty vyplní formulár pre aktiváciu virtuálnej karty.

4.    Dobije si nový kredit alebo kúpi časový lístok na virtuálnu kartu.

5.    Zaplatí poplatok za aktiváciu virtuálnej karty. Karta je platná jeden rok, po uplynutí platnosti stačí platnosť predĺžiť. 

6.    Po zaplatení sa nová virtuálna dopravná karta automaticky uloží v Google Pay a je pripravená na použitie.

7.    Nová virtuálna karta je zobrazená v Ubiane s ikonkou mobilu, je možné si dobíjať kredit alebo kupovať časové lístky pohodlne z mobilu.

Návod na virtualizáciu karty vo videu:

Ako si kúpite kredit alebo časový lístok? 

Možnosť kúpy časového lístka alebo dobitia kreditu je dostupný priamo pri uloženej virtuálnej karte v aplikácii UBIAN. Pre navýšenie kreditu cestujúci zvolí tlačítko “Dobiť”. Následne bude presmerovaný do eshopu, kde si vyberie výšku kreditu a prejde k platbe bankovou kartou. Rovnako je to pri kúpe časového lístka. Cestujúci tentokrát klikne na tlačítko “Kúpiť” (predplatný časový lístok), vyberie si z ponúkaných zón a zvolí dĺžku platnosti časového lístka. Potom prejde k platbe bankovou kartou.

Platná od od 5.12.2022

Platná od od 28.11.2022

Platná od od 21.11.2022