Dobré správy pre cestujúcich v Žilinskom kraji: spustenie integrovaného dopravného systému Rajecká dolina – Žilina – Kysuce

Od 10. júla je spustená 1. etapa Integrovaného dopravného systému Žilinského kraja (IDS ŽSK) na území Rajeckej doliny, mesta Žilina a území Kysúc až po mesto Čadca. Do prvej fázy sú zapojení dopravcovia SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko a Dopravný podnik mesta Žiliny. 

Obce a mestá sú rozdelené do zón. Pilotné územie pozostáva z 13 regionálnych zón a 2 mestských zón (Žilina a Čadca).

Zdroj: www.idzk.sk

Spustením integrovanej dopravy sa stane cestovanie verejnou dopravou lacnejšie, flexibilnejšie a rýchlejšie. 

Cestujúcim verejnou dopravou na území Rajecká dolina – Žilina – Kysuce bude stačiť jeden prestupný lístok pre autobusy, MHD aj vlaky. 

Zavedením integrovaného dopravného systému sa mení aj tarifa cestovného, ktorá prinesie výrazné zľavy pre pravidelných cestujúcich, ktorí budú využívať predplatné cestovné lístky (PCL).  Tieto zľavy sa môžu pohybovať na úrovni až 40 %.

V IDS ŽSK je možné cestovať s využitím predplatných cestovných lístkov (PCL), jednorazových cestovných lístkov pre tarifnú oblasť mesto Žilina alebo s turistickými cestovnými lístkami.

Zdroj: www.idzk.sk

Pre nákup PCL musí cestujúci vlastniť bezkontaktnú čipovú kartu dopravcov SAD Žilina, Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ), Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) alebo karty dopravcov zapojených do systému akceptácie kariet TransCard (Slovenský dopravný pas - SDP) a platné preukazy žiaka/študenta.

Dobrou správou pre cestujúcich je, že aktuálne vydané dopravné karty budú fungovať aj naďalej. Dokonca ak má cestujúci viacero kariet od rôznych dopravcov, po spustení integrovaného dopravného systému mu bude postačovať už len jedna dopravná karta vo všetkých dopravných prostriedkoch zapojených dopravcov. 

Čo je potrebné urobiť pre používanie vydanej dopravnej karty v IDS?

Dopravné karty vydané dopravcom SAD Žilina: 

  • s fotografiou – pripravená na použitie v IDS ŽSK
  • bez fotografie – pre nákup PCL je potrebné návštíviť predajné miesto SAD ZA s aktuálnou bezkontaktnou čipovou kartou (BČK)

Dopravné karty vydané dopravcom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK)

  • pripravené na použitie v IDS ŽSK

Dopravné karty vydané dopravcom Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ): 

  • je potrebné navštíviť predajné miesto DPMŽ s aktuálnou bezkontaktnou čipovou kartou (BČK)

Predplatné cestovné lístky pre cestovanie v rámci IDS je možné zakúpiť aj v eshope UBIAN.

Viac informácií o spustení Integrovaného dopravného systému Žilinského kraja nájdete na oficiálnej stránke www.idzk.sk.

Platná od od 5.12.2022

Platná od od 28.11.2022

Platná od od 21.11.2022